تبلیغات
تبلیغات در سایت
تبلیغات
تبلیغات
مطالب محبوب
مطالب تصادفی
آخرین مطالب
به کانال ریاضی کده در تلگرام بپیوندید
خبرنامه
خبرنامه

براي اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

نظرسنجی
مطلب مورد علاقه خود را بنویسید ؟
کدهای اختصاصی

 

 

اختراع دکتر عباس ریاضی به کمک نابینایان خواهد آمد

 
یک دستگاه سخنگوی کمکی برای افراد کم بینا و نابینا طراحی و ساخته شده است که دو عملکرد برچسب خوان و تشخیص رنگ را در خود دارد. هدف اصلی از ساخت این دستگاه، ایجاد وسیله ای است که...

1393/03/13

توجه به دست آوردها و افتخارات علمی و پژوهشی و ارج نهادن به پژوهشگران و فعالان عرصه علمی که اکثر اوقات مورد بی توجهی قرار گرفته و در حاشیه قرار داده شده اند ، از واجبات مغفول اپتومتری کشور است. این مسئله شاید بیش از همه بدلیل توجه بیش از حد به مسائل حاشیه ای و مشکلات رشته بوده و می طلبد که در این زمینه بازنگری جدی صورت گیرد. خط مقدم این تغییر نیز بی شک در دانشگاهها و تحت تاثیر اساتید محترم اپتومتری شکل خواهد گرفت. توجه جدی به این مقوله و برنامه ریزی ، سرمایه گذاری و حمایت از پیشتازان در زمینه علمی و پژوهشی می تواند راه برون رفت پایدار از بسیاری از مشکلات پیشروی اپتومتری را به روی ما بگشاید.
Iraneyes بنابه رسالت خود و در جهت اعتلای فرهنگ تقدیر از فعالان علمی و پژوهشی قصد دارد گامی ، هرچند کوچک در این زمینه برداشته ، و همگان را به توجه بیش از پیش به این بخش دعوت نماید:
دکتر عباس ریاضی فارغ التحصیل دکترای تخصصی کم بینایی از دانشگاه UNSW استرالیاست که هم اکنون در بیمارستان بقیه ا... تهران و در گروه چشم دانشگاه تهران در حال آموزش به دستیاران چشم پزشکی است. این محقق اخیرا موفق به ثبت اختراع دستگاه سخنگویی جهت کمک به افراد نابینا در تشخیص اشیا و رنگ ها شده است. در ادامه گزارش مفصلی از جزییات این اختراع جدید را به قلم ایشان می خوانید. ضمن تبریک به این محقق فرهیخته آرزو میکنیم مجموعه اپتومتری کشور به موفقیت های بیشتری نائل آید:

یک دستگاه سخنگوی کمکی برای افراد کم بینا و نابینا طراحی و ساخته شده است که دو عملکرد برچسب خوان و تشخیص رنگ را در خود دارد. هدف اصلی از ساخت این دستگاه، ایجاد وسیله ای است که بتوان آن را در کشور های در حال توسعه و یا محروم با امکانات موجود در آن کشورها و قیمت پایین، ساخت. بنابراین در ساخت آن، سادگی طراحی و استفاده از قطعات commercially available components که در این کشورها موجود باشد، مد نظر قرار گرفته شده تا این دستگاه برای افراد نیازمند به آن در این کشورها به راحتی در دسترس باشد. بعلاوه این دستگاه دارای ویژگی هایی چون نداشتن محدودیت زبانی و قابل استفاده بودن برای افراد با تمام زبان ها و لهجه ها، امکان تشخیص برچسب از فاصله 8 سانتی متری، تنوع، فراوانی و مقاومت بالای برچسب ها می باشد. همچنین در طراحی آن اندازه کوچک، وزن سبک و توان مصرفی پایین دستگاه (عمر طولانی باطری) در نظر گرفته شده است.

ویژگی های دستگاه
ویژگی های این دستگاه به طور خلاصه به سه گروه ویژگی های مربوط به فانکشن، فیزیک و طراحی دستگاه تقسیم می شوند.
• طراحی:
- طراحی ساده دستگاه و استفاده از قطعات Discrete و فراوان در بازار کشورهای در حال توسعه: هدف اصلی ساخت این دستگاه، به وجود آوردن دستگاهی ساده با امکانات فراوان مختص افراد نابینا و کم بینا می باشد که بتوان آن را در کشور های در حال توسعه و یا محروم با امکانات موجود در آن کشورها، ساخت. در نتیجه بدون نیاز به قطعات سفارشی و با سرمایه کم می توان در کمترین زمان ممکن این دستگاه را داخل این کشورها و به قیمت ارزان برای بیمار متقاضی آن ساخت و در اختیار آن ها قرار داد.
- استفاده از تکنیک های Power Reduction برای کاهش توان مصرفی دستگاه و کارکرد دستگاه برای مدت طولانی (بیش از 20 ساعت)
- طراحی به هدف User Friendly بودن دستگاه به علت مخاطبان خاص آن
- قابلیت افزایش عملکرد دستگاه، برنامه پذیر بودن و اتصال LCD برای تست آن: در این دستگاه قابلیت اتصال پروگرامر و LCD در نظر گرفته شده است. در نتیجه می¬توان با در نظر گرفتن عملکردهای جدید و ارتقاء برنامه نوشته شده در میکروکنترلر و استفاده از سخت افزار این دستگاه، قابلیت¬ و عملکردهای آن را افزایش داد. همچنین در صورت نیاز برای رفع اشکالات احتمالی و یا برای افزایش کارایی دستگاه می¬توان از پایه¬های تعبیه شده برای اتصال LCD به آن استفاده کرد.
• فانکشن:
- چند کاره بودن دستگاه: این دستگاه به طور خاص عملکرد دو دستگاه تشخیص برچسب (Label Detector) و تشخیص رنگ (Color Identifier) را دارا می باشد. علاوه بر دو عملکرد بالا، عملکرد دستگاه هایی که بر اساس ضبط و پخش صدا کار می کنند (مانند لیبل های سخن گوی مخصوص قوطی، دستگاه راهنما و یادآورنده مصرف دارو، جا کلیدی سخنگو) را نیز می تواند تحت پوشش قرار دهد.
- قابلیت تشخیص برچسب از فاصله 8 سانتی متری: پیدا کردن برچسب چسبانده شده بر روی اشیا برای فرد نابینا با کم بینا چالشی بزرگ محسوب می شود. بنابراین بر خلاف نمونه های موجود در بازار، در این دستگاه با استفاده از تکنولوژی RFID، امکان تشخیص برچسب از فاصله 8 سانتی متری و بدون نیاز به تماس دستگاه با برچسب فراهم شده است.
- قابل استفاده بودن برای تمام افراد با ملیت ها و زبان ها مختلف: یکی از مسایلی که در مورد دستگاه های سخنگو مطرح است، محدودیت زبان مورد استفاده در آن ها می باشد. اکثر دستگاه هایی که برای افراد کم بینا و نابینا در دنیا ساخته شده اند (مانند دستگاه تشخبص رنگ)، به زبان انگلیسی و بعضاً به زبان¬های پر کاربرد دیگر مانند اسپانیایی، آلمانی و فرانسوی می باشند. به همین دلیل دستگاه مطرح شده به صورتی طراحی شده که به جای استفاده از یک صدای پیش فرض برای اعلام رنگ ها، از صدای خود فرد استفاده شود.بدین ترتیب که برای یکبار، صداهای مورد نیاز برای رنگ ها (که تعداد آن ها زیاد نیست) توسط کاربر به دستگاه داده می¬شود. درنتیجه هر جا که نیاز به پخش صدا باشد، صدای خود فرد پخش می¬شود.
• فیزیک:
- اندازه کوچک وقابل حمل
- تنوع، استقامت و فراوانی برچسب ها: در این دستگاه، برچسب ها (تَگ ها) بسیار متنوع می باشند که دارای جنس ها (مانند کاغذی و پلاستیکی)، شکل ها (مانند سکه ای، برچسب، جاسویچی، مچ بند، دکمه ای) و اندازه های مختلفی هستند که آن را برای استفاده در کاربردهای مختلف مناسب می کند. برای مثال می¬توان از نوع دکمه ای آن برای اتصال به لباس استفاده کرد که به خاطر پلاستیکی بودن جنس آن قابل شستشو نیز می باشد.

دستگاه ارائه شده توسط اینجانبان برای اولین بار گزارش شده و هیچ گونه نمونه مشابه داخلی و خارجی با قابلیت ها و ویژگی های موجود در این دستگاه، وجود ندارد.
به طور خلاصه، دستگاه ارائه شده توسط اینجانبان که در اندازه یک گوشی موبایل است مختص افراد نابینا و کم بینا طراحی شده است که دارای دو عملکرد اصلی می باشد: 1) تشخیص رنگ و اعلام آن، 2) تشخیص برچسب و اعلام صدای ضبط شده بر روی برچسب ها (بر چسب خوان). عملکرد برچسب خوان در این دستگاه به فرد نابینا و کم بینا در لیبل گذاری اجسام اطراف خود کمک می کند. این افراد می توانند با چسباندن برچسب های ارائه شده به همراه دستگاه بر روی وسایل مختلف و ضبط صدای خود بر روی آن ها، در دفعات بعد با نزدیک کردن دستگاه به برچسب چسبانده شده بر روی وسایل، صدای ضبط شده بر روی آن را بشنود و جسم را تشخیص دهد. برای مثال با چسباندن برچسب بر روی داروهای مختلف و ضبط مشخصات و طریقه مصرف دارو بر روی آن ها، کافیست در دفعات بعد دستگاه را به برچسب دارو نزدیک کند تا مشخصات و طریقه مصرف آن دارو پخش شود. عملکرد تشخیص رنگ در این دستگاه به فرد نابینا و کم بینا در تشخیص رنگ و اجسام کمک می کند. برای مثال شخص نابینا می تواند با قرار دادن دستگاه بروی لباس هایش و شنیدن رنگ اعلام شده توسط آن، لباس مورد نظر خود را پیدا کرده و به تن کند. در نتیجه عملکردها و ویژگی های موجود در این دستگاه که برای اولین بار توسط اینجانبان مطرح گردیده، می تواند به شخص نابینا و کم بینا استقلال بیشتری در انجام کارهای روزمره و تشخیص اجسام بدهد .

 central

 

   
هیچ نظری وجود ندارد

درباره : مطالب , برترین ها , عمومی ,
برچسب ها : اختراع , نابینایان , عباس , ریاضی , سخنگو , کوچک ,
365
تاریخ : شنبه 04 مرداد 1393
نویسنده : حامد قاسمی
مطالب مرتبط
ادبیات ریاضی
معرفی کتاب های ریاضی انتشارات گامی تا فرزانگان
تفکرات دانشمندان بزرگ ریاضی(۱)
تاریخ تولدت را حدس بزن!!!
معمای جالب
رونمایی از معلم زن رباتیک با ویژگی های منحصر به فرد
مطالب جالب ریاضی
انگیزه و تکنیک یادگیری ،مهم ترین مولفه یادگیری درس ریاضی
واژه نامه تخصصی ریاضی دوره اول متوسطه
روز مادر مبارک
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
آمار سایت
 • کل مطالب : 1474
 • کل نظرات : 255
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 400
 • بازدید امروز : 2,252
 • باردید دیروز : 2,244
 • گوگل امروز : 84
 • گوگل دیروز : 81
 • بازدید هفته : 14,882
 • بازدید ماه : 36,367
 • بازدید سال : 916,292
 • بازدید کلی : 3,036,114
 • اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • عضویت سریع
 • نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
  کانال تلگرام ما : https://telegram.me/ghmrir